Szkoła Podstawowa im. Stanisława Jachowicza w Furmanach
ul. Kościelna 2,
39-400 Tarnobrzeg
tel. 15 836 36 04
tel kom. do szkoły 517 456 063 
tel kom. do przedszkola 515 345 231
e-mail: spfurmany@op.pl
www: http://www.spfurmany.edu.pl

Dyrektor - Jolanta Rękas

Początki szkolnictwa w Furmanach sięgają XIX wieku, czasów Franciszka Józefa . Według zapisów w najstarszej kronice istnieje notatka dotycząca szkoły w Furmanach , a brzmi następująco: "Do roku 1898 Rada Gminna zajmowała się szkołą zimową, szukała nauczyciela, układała zapłatę zbożem i pieniędzmi , potem zorganizowała szkołę etatową. W roku 1931 zapisanych dzieci 116. Kierowniczka szkoły - Maria Drowkówna". Również w pamięci starszych mieszkańców wsi utrwalił się obraz dawnej szkoły.Budynek mieścił jedną klasę lekcyjną i mieszkanie kierownika szkoły. Kolejno szkołą kierowali: Pani Tarczyńska, Pan Chruściel, Pani Janeczko, Pani Stępień, która w czasie wojny nauczała na tajnych kompletach . Po tragicznej śmierci Józefy Stępniówny rozstrzelanej za tajne nauczanie w sierpniu 1943 r., szkołą kierowało kilku nauczycieli, którzy z niewiadomych przyczyn, jak czytamy w kronice, odchodzili nawet w ciągu roku szkolnego. Działania wojenne przyczyniły się do gruntownego zniszczenia budynku szkolnego. Z wewnętrznego urządzenia i wyposażenia szkoły pozostały tylko ławki, katedra i tablica . Wszystkie dokumenty i pomoce zostały zniszczone albo zaginęły. Sala szkolna podczas działań wojennych mocno ucierpiała, gdyż służyła za stajnię dla koni.W nauczaniu trwała przerwa - wspomina kierownik szkoły Adamina Strzępek, która w 1945 roku zastała budynek odnowiony i doprowadzony do używalności po zniszczeniach wojennych.W szkole były trzy klasy. Od 1946 r. klasa IV uczęszczała do Publicznej Powszechnej Szkoły Zbiorczej w Sokolnikach. Kolejno od 1949 r. w szkole w Furmanach przybywało klas i w 1952 r. było 7 oddziałów. W roku 1953/54 kierował szkołą Franciszek Gorczyca.

W latach 1954-59 kierownikiem był Ludwik Gronek, a w 1959/60 r. – Antoni Sanecki. Od grudnia 1960 r. do sierpnia 1985 r. obowiązki kierownika, a następnie dyrektora szkoły sprawowała Helena Furman.

Ze względu na trudną bazę lokalowa od 1979 roku rozpoczęto starania o rozbudowę szkoły.Ciągle wzrastająca liczba uczniów utrudniała naukę dzieciom i pracę nauczycielom. Klasy łączone nie mieściły się w pomieszczeniach starej szkoły. Dzięki staraniom dyrektora szkoły, śp. Heleny Furman, poparciu i pomocy władz gminnych, oraz ogromnemu wkładowi mieszkańców w 1982 roku stanęły fundamenty pod nową szkołę. W planach był budynek dobudowany do starej szkoły, dwukondygnacyjny, sala gimnastyczna z zapleczem, kotłownia. Przy budowie nowej szkoły wytrwale pracowali mieszkańcy wsi, wkładając w nią wiele swojego czasu. Zadeklarowali również częściowo pokrycie kosztów zakupu materiałów. W trakcie prac wykończeniowych w 1985 r. na zasłużoną emeryturę odeszła długoletnia dyrektor Helena Furman. Nowym dyrektorem szkoły została Teresa Wilk, która pełniła tę funkcje do 1990 roku.

1 września 1986 roku uczniowie rozpoczęli naukę w nowo wybudowanym budynku o sześciu klasach lekcyjnych Liczba uczniów pozwoliła na rozdzielenie klas łączonych, do których miejmy nadzieję już nie powrócimy. Nowy budynek, świeże ściany cieszyły wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. W największej klasie starego budynku urządzono zastępczą salę gimnastyczną. Drugą "starą" klasę przeznaczono dla potrzeb "zerówki". Obok budynku szkolnego zrobiono boisko do piłki nożnej, ręcznej, plac zabaw dla dzieci.

W 1990 r. nowym dyrektorem szkoły została mgr inż.Elżbieta Magryn. W 1999 r. wprowadzono reformę szkolnictwa. Zmieniono dotychczasowy ustrój szkolny. Zlikwidowano ośmioklasową szkołę podstawową. W jej miejsce powołano sześcioletnią szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum. Od tego roku absolwenci klasy VI zostają uczniami wybranych przez siebie gimnazjów. Pracę zakończyła dyr. Elżbieta Magryn, która została mianowana dyrektorem Gimnazjum w Sokolnikach. Nowym dyrektorem szkoły została mgr Jolanta Rękas, która sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego.

W 2016 r. przy Szkole Podstawowej w Furmanach,  w ramach projektu unijnego Szczęśliwe przedszkolaki z Furman, utworzony został oddział przedszkolny. Edukację rozpoczęło 18 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Obecnie do oddziału Kubusie uczęszcza 24 dzieci  3-4-letnich. Przedszkole jest czynne od godz. 6.30 do 15.30. Oprócz zajęć przedszkolnych, języka angielskiego i religii dzieci mają zajęcia z logopedą oraz z psychologiem.



Załączniki:

Statut Szkoły Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach