Zawieszenie/Wznowienie wykonywania Działalności Gospodarczej (CEIDG)
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | działalność gospodarcza |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Referat Finansowo - Księgowy |
Formularze do pobrania
Wniosek CEIDG-1 o zawieszenie/wznowienie przedsiębiorcy z CEIDG , wniosek do pobrania https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/03155
Złóż wniosek przez Internet
Wniosek CEIDG-1 o zmianę wpisu zawieszenie/wznowienie w CEIDG można wypełnić i złożyć na stronie www.biznes.gov.pl
W razie problemów związanych z wypełnieniem wniosku można skontaktować się z konsultantem w Centrum Pomocy Przedsiębiorcy. Wniosek musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
W celu złożenia wniosku CEIDG-1 na stronie www.biznes.gov.pl należy:
- założyć profil zaufany jeśli jeszcze go nie posiadasz;
- założyć konto przedsiębiorcy stronie www.biznes.gov.pl,
- zalogować się przez: Login.gov.pl albo e-mail i przygotować wniosek o wpis do CEIDG
- podpisać i wysłać wniosek do CEIDG.
Wymagane dokumenty
- wniosek CEIDG-1 o zawieszenie/wznowienie przedsiębiorcy z CEIDG
- dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport)
- karta pobytu, o ile posiada
Opłata skarbowa
Nie dotyczy
Opłaty administracyjne
Nie dotyczy
Termin i sposób załatwienia sprawy
Osoba fizyczna może złożyć wniosek o wpis do CEIDG:
- elektronicznie na stronie www.biznes.gov.pl – wniosek musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
- osobiście w wybranym Urzędzie Miasta lub Gminy – wniosek CEIDG-1 można złożyć w formie papierowej w urzędzie. Urzędnik potwierdzi za pokwitowaniem przyjęcie wniosku i najpóźniej następnego dnia roboczego wprowadzi dane z wniosku do systemu CEIDG.
- przez pełnomocnika – wystarczające jest udzielenie pełnomocnictwa na piśmie, w zwykłej formie, które upoważnia do dokonywania określonych czynności w Twoim imieniu. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika, każdorazowe przedłożenie przed organem gminy dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej w kwocie 17 zł. Jeżeli pełnomocnictwo udzielone jest zstępnym, wstępnym członkom rodziny, małżonkowi lub rodzeństwu, następuje zwolnienie z opłaty skarbowej. Do wniosku dołącza się oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, zgodnie z art. 33 § 3 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Można też ustanowić pełnomocnika w CEIDG.
- wysłać listem poleconym – wypełniony wniosek CEIDG-1 można wysłać listem poleconym. W przypadku przesłania wniosku listem poleconym powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza.
Organ gminy przekształca wniosek na postać dokumentu elektronicznego i przesyła do CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego od jego otrzymania. Jeżeli wniosek jest niepoprawny – organ gminy wzywa do jego skorygowania lub uzupełnienia ze wskazaniem uchybień, w terminie 7 dni roboczych pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Na podstawie złożonego wniosku publikowany jest na stronie ministra właściwego do spraw gospodarki: www.biznes.gov.pl: wpis, który można w każdej chwili wydrukować. Dane i informacje udostępniane na stronie internetowej CEIDG są jawne. Każdy ma prawo dostępu do tych danych i informacji.
Miejsce złożenia dokumentów
Biuro Obsługi Mieszkańca
Urząd Gminy Gorzyce
ul. Sandomierska 75
39-432 Gorzyce
Jednostka odpowiedzialna
Referat Finansowo-Księgowy
Stanowisko ds. księgowości budżetowej
Urząd Gminy Gorzyce
ul. Sandomierska 75
39-432 Gorzyce
nr telefonu: 15 836 20 75 wew. 23
Tryb odwoławczy
Nie dotyczy
Podstawa prawna
- Ustawa Prawo przedsiębiorców z 6 marca 2018 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 162, z późn. zm.)
- Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy z 6 marca 2018 r. (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2296, z późn. zm.)
- Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców z 6 marca 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 648)
- Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z 6 marca 2018 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 994, z późn. zm.)
- Przepisy wprowadzające Ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej z 6 marca 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 650)
- Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw z 5 lipca 2018 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 170)
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z 24 grudnia 2007 r. (Dz.U. 251, poz. 1885, ze zm.)
- Kodeks Postępowania Administracyjnego z 14 czerwca 1960 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.).
Inne informacje
Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej:
- na czas nieokreślony, bez wskazywania okresu (zawieszenie bezterminowe) na jaki to zawieszenie następuje, wówczas będzie miał obowiązek zgłosić wznowienie odrębnym wnioskiem;
- albo na czas określony, nie krótszy jednak niż 30 dni, ze wskazaniem okresu, na jaki zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, wówczas wznowienie nastąpi automatycznie z upływem tego okresu.
Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa:
- do dnia wskazanego w tym wniosku
- lub do dnia wskazanego we wniosku o wznowienie wykonywania działalności.
Kliknij w odpowiedni link, aby dowiedzieć się szczegółowo w jaki sposób zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej jednoosobowej lub przez wspólników spółek cywilnych.
Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mają możliwość w celu zapewnienia warunków do zachowania ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa po ich śmierci powołania na okres do 2 lat tzw. zarządcy sukcesyjnego.